Стельовий плінтус задіюють зараз в більшості дизайнерських рішеннях, в яких передбачено оздоблення приміщень ліпниною з пластика (пінополістиролу, пінопласту або поліуретану).
Стельовий плінтус (жолобник) — вид карниза, який використовують для декорування стиків стелі і стін. Існують опуклі і увігнуті стельові плінтуса з широким вибором малюнка. Стельовий плінтус приховує дефекти поверхні на стику стелі і стін та облагороджує інтер’єр приміщення.
Вибір стельового плінтуса
На самому початку монтажу розраховують необхідну для кімнати кількість плінтуса. Виходять з того, що його стандартна заводська довжина становить два метри. Ширину плінтуса вибирають відповідно до того, якої висоти в приміщенні стеля. У кімнатах з високими стелями клеять широкі плінтуса, а з низькими — вузькі. Рельєфні галтелі потребуватимуть в подальшому більше уваги до себе під час прибирання, ніж плоскі.
Способи наклейки стельового плінтуса
Найбільш поширені два методи монтажу жолобників:
Варіант 1.
Спочатку приміщення обклеюють шпалерами, а потім плінтус прикріплюють зверху спеціальним клеєм або акриловим герметиком;
Варіант 2.
Поверхні в приміщенні вирівнюють і грунтують, потім прикріплюють плінтуса на шпаклівку або білий акриловий герметик, і, вже в останню чергу, здійснюють поклейку шпалер. Цей метод є більш трудомістким, але він себе виправдовує в майбутньому: під час заміни старих шпалер не потрібно буде підривати плінтуса і потім їх заново монтувати. До того ж нерівності стіни можуть проявитися в появі щілин, які краще зарівняти до поклейки шпалер, щоб не забруднити їх в процесі роботи.
Чим різати кути стельового плінтуса
Інструменти, які потрібні для монтажу галтелів: добре заточений ніж або пила по металу, стусло для нарізки матеріалу під потрібним кутом, шпатель невеликого розміру, шпаклівка і ємність для її замісу.
Стусло для проведення монтажу стельових плінтусів можна придбати в будь-якому магазині будматеріалів. Для домашнього користування достатньо найпростішого — під 45 і 90 градусів обрізання.
Щоб правильно обрізати плінтус і отримати добре підігнані з’єднання в кутах, використовують шаблон з двох десятисантиметрових відрізків, склеєних правильним чином.
Жолобник розміщують в стуслі такому положенні, в якому він буде прикріплюватися до стіни. Для цього контролюють верхню частину, а нижню, яка призначена для кріплення, притискають до стусла.
Обрізку плінтусів проводять без сильного натискання інструменту, щоб запобігти утворенню сколів.
Як різати потрібні кути плінтуса без стусла
Якщо так вийшло, що стусло відсутня, то використовують різні підручні засоби. Наприклад, з щільного паперу споруджують спеціальний трафарет, у вигляді кута стіни.
Складність нарізки полого плінтуса спрощують, споруджуючи куточок з декількох дощечок, які будуть надійно утримувати його в потрібному положенні. Потім на трафарет укладають кутник, всередину якого поміщають жолобник. Далі плінтус орієнтують згідно з положенням трафарету і відрізають під потрібним кутом. Під час роботи з трафаретом полотно ріжучого інструменту потрібно робити натиск тільки на куточок.
Як правильно клеїти стельовий плінтус
Монтажні роботи починають з кутів приміщення, а далі додають прямі ділянки плінтусів. Місця з’єднання краще робити із заводськими краями галтелів.
Для наклейки стельових плінтусів застосовують будь-яку фінішну шпаклівку. Шпаклівку слід накладати тонким шаром невеликим шпателем. Швидкому засиханню шпаклівки можна запобігти, якщо намочити місця прикріплення галтелів ґрунтовкою або водою. Жолобник накладають верхньою частиною на стелю, а нижньою на стіну, і притискають. Зайву шпаклівку прибирають шпателем і промазують нею можливі щілини і ті місця, де з’єднуються частини плінтуса, а решту — витирають мокрою ганчіркою. Коли шпаклівка повністю висихає, то щілини замазують повторно.
Пойклейку стельового плінтуса простіше виконувати на акриловий клей, але його доведеться купувати окремо, на відміну від шпаклівки, яка швидше за все залишиться після вирівнювання поверхонь приміщення. Для нанесення герметика потрібно придбати монтажний пістолет.
Власне монтаж виконується так само, як і на шпаклівку. Щілини закладають герметиком, поправляючи його мокрими руками або мокрим гумовим шпателем.