Гідроізоляція — це комплекс заходів, які спрямовані на захист будівельних об’єктів і конструкцій від впливу вологи і води, що дозволяють значно продовжити термін їх експлуатації. Гідроізоляційні матеріали застосовують в будівництві і ремонті для забезпечення водонепроникності споруд і покриттів.
Сфери застосування
Антифільтраційна гідроізоляція захищає різні типи споруд від будь-яких впливів води. У перелік споруд входять будь-які будівельні конструкції, типу підвалів, шахт, тунелів для різних видів транспорту, опускних колодязів, кесонів. Також важливою є гідроізоляція конструкцій, що відповідають за перенесення і скидання технічної та інших видів вод, наприклад, мережі трубопроводів, каналів, систем водовідведення, відстійників і резервуарів. Такі великі гідротехнічні об’єкти, як греблі, понури і діафрагми, теж вимагають проведення комплексу робіт з гідроізоляції.
Існує три види впливу води на об’єкти: обтікання без тиску, капілярний підсос, гідростатичний тиск. У зв’язку з тим, що антифільтраційна гідроізоляція захищає не матеріал конструкції, а об’єкт в цілому, то і застосування різних типів ізоляції направляють на цей результат.
Антикорозійну гідроізоляцію застосовують для захисту будь-яких покриттів і конструкцій від впливу на них різних середовищ. Зокрема цей тип гідроізоляції використовується при оберіганні від впливу на споруди морської води, ґрунтових і стічних вод, атмосферних опадів на металоконструкції і гідротехнічні об’єкти. Трубопроводи, опорні конструкції ліній електропередач захищають гідроізоляцією від впливу блукаючих струмів, що викликають електрокорозії.
Класифікація гідроізоляції за призначенням
Для різних конструкцій і споруд застосовують різні типи гідроізоляційного шару і його облаштування. Деякі з них перегукуються і можуть бути використані в декількох типах конструкцій окремо або в комплексі.
Гідроізоляція фундаменту
Правильний вибір гідроізоляції для фундаменту дозволить в подальшому уникнути матеріальних витрат і значних зусиль на ремонт. Тому до нього підходять з усією відповідальністю, вдумливо організовуючи роботи з гідроізоляції. Ґрунтові води під будівлею можуть в своєму складі мати солі, кислоти та інші хімічні сполуки, які здатні привести до руйнування бетонної основи споруди. Щоб виключити їх згубний вплив, застосовують різні типи гідроізоляційних матеріалів.
Гідроізоляція покрівлі
Для захисту покрівлі від атмосферних опадів та їх потрапляння в підпокрівельний простір застосовують різноманітні полімерні гідроізоляційні матеріали. Пристрій гідроізоляції скатної та плоскої покрівлі відрізняються. Хороший захисний ефект для плоскої покрівлі дають матеріали, що наплавляються, ПВХ мембрани, мастики, а для скатної — спеціальна гідроізоляційна плівка.
Гідроізоляція підвалу
Запобігає виникненню в приміщенні вогкості, і, як наслідок, цвілі і грибка. Найкращі характеристики в захисті підвалів показують полімінеральні склади і модифіковані суміші.
Гідроізоляція перекриттів / підлоги
Для захисту перекриттів і підлоги від впливу вологи застосовують рулонні матеріали і склад проникаючої дії. При цьому захист дерев’яної підлоги здійснюють обклеювальною гідроізоляцією.
Гідроізоляція стін
Волога здатна по капілярах, тріщинах і порах бетону пробиратися на висоту близько десяти метрів. Для запобігання її циркуляції і, відповідно, згубного впливу на стіни будівлі, застосовують штукатурну або обмазувальну гідроізоляцію. Роботи з утеплення стін і їх гідроізоляції найчастіше проводять в комплексі.
Гідроізоляція водойм
Щоб запобігти ймовірному витоку води з басейнів і ставків, використовують спеціальні гідроізоляційні мастики і склади для штучних водойм.
Різні види гідроізоляції розрізняються між собою за тими властивостями і видам, які має їх основний матеріал. Розбивка йде на будівельну, пластмасову, мінеральну, асфальтову і металеву гідроізоляцію.
Також поділяють гідроізоляцію за типом виконання робіт на монтажну, обклеювальну, штукатурну, фарбувальну, литу, засипну і ін’єкційну.
За типом виконуваного завдання і конструктивним властивостям розрізняють гідроізоляцію, яка працює на притиск / відрив, поверхневу, шпонкову, комплексного призначення і призначену для ущільнення швів і сполучень.